Öğrencisinin hayatını Heimlich manevrasıyla kurtardı

Petrolkent Mahallesi’nde bulunan Borsa İstanbul Ortaokulu’nda meydana gelen olayda, 5. sınıf öğrencisi Emine Kulak’ın boğazına simit takıldı. Nefes almakta zorluk yaşayan öğrencinin yardımına 27 yaşındaki matematik öğretmeni Levent Döndü koştu.

Döndü, Emine Kulak’ın boğazına takılan simit parçasını ‘Heimlich’ manevrasıyla çıkardı ve o anlar, saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı.

Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından Levent Döndü, ilk yardımını 2 ay önce aldığını belirtti ve “Nöbetim esnasında öğrencimin nefes alamadığını, çırpındığını fark ettim. Hemen koşarak yanına gittim. Hiç nefes alamıyordu. Önce sırtına vurdum 5 defa. Sonra ‘Heimlich’ manevrasına başladım. “ ifadesini kullandı.

Öğrencinin boğazındaki simidi çıkardıktan sonra öğretmenler odasına götürdüğünü ve öğrencinin çok korktuğunu ifade eden Döndü, “Çocuk sadece bana yaslandı, sarıldı. Hiçbir şey konuşmadık. Ertesi gün kalabalık bir şekilde ailesi geldi okula. Teşekkür ettiler, dualar ettiler.” dedi

“İlk yardım eğitimlerimizi Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Eğitim Merkezi’nden ve Zeynel Hoca’dan aktif şekilde alıyoruz. İlk yardım eğitimimi, 2 ay önce almıştım.” ifadelerini kullanan Döndü, ilk yardımın önemine dikkat çekti.

Döndü, “Tüm vatandaşlarımızın ilk yardım eğitimini alması çok önemlidir. Küçük bir müdahale ile bir çocuğun, bir insanın, bir bireyin hayatını kurtarabiliyoruz. Umarım vatandaş olarak hepimiz bu eğitimlerimizi tamamlar, insanlara daha faydalı bir hale gelebiliriz” açıklamasını yaptı.

10 yaşındaki öğrenci Emine Kulak da, nefes alamayınca yardım istemek amacıyla öğretmenler odasına gitmekte olduğunu ifade etti ve “Ben o gün sınıfta simit yiyordum. Yediğim simidin bir parçası boğazımda kalmıştı. Nefes alamamaya başladım ve panikle öğretmenler odasına koştum öğretmenimden yardım istemek için.” ifadelerini kullandı.

Kulak, “Koridorda nöbetçi öğretmenime denk geldim. Onun bana yardım etmesi sayesinde kurtuldum. Öğretmenime çok teşekkür ediyorum. Onu çok seviyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x